1.01
1000

Holandsko - Anglicko

10.07.2024 21:00

„Nudné“ Anglicko je na ceste do druhého finále európskeho šampionátu v rade, v čom sa mu pokúsi zabrániť ambiciózne Holandsko.

Oranjes si zahrajú už šieste semifinále na ME, pričom zatiaľ v ňom uspeli iba jedenkrát a to v roku 1988, kedy to dotiahli až k titul majstra Európy a ako hráč pritom bol súčasný tréner Ronald Koeman. Jeho zverenci síce postúpil až z 3. miesta v skupine, ale využili priaznivý žreb a v osemfinále zdolali Rumunsko rozdielom triedy 3:0. Po šestnástich rokoch si tak zahrali vo štvrťfinále kontinentálneho šampionátu, kde sa poriadne potrápili s Tureckom, ktoré zdolali po otočke v druhom polčase 2:1. V závere to Oranjes aj vďaka svojej obetavosti ukopali a tak sa po dvadsiatich rokoch pozrú do semifinále, v ktorom by mal mať Koeman k dispozícii kompletný káder.

Anglicko zatiaľ herne nenadchlo a aj napriek tomu, že strelilo len päť gólov a vystrelilo na bránku len pätnásť pokusov, tak je vo svojom štvrtom semifinále na EURO. V skupine Albionu stačila jedna výhra a dva strelené góly na prvé miesto, v osemfinále proti Slovensku vstal z mŕtvych v poslednej minúte riadnej hracej doby, pričom do siete poslal oba strelecké pokusy na bránku, z čoho bola výhra po predĺžení a vo štvrťfinále so Švajčiarskom prelomil penaltové prekliatie na európskom šampionáte. V riadnom hracom čase sa zápas skončil 1:1 a keďže v predĺžení gól nepadol, tak Angličania museli absolvovať strely zo značky pokutového kopu, ktoré na ME štyrikrát po sebe znamenali ich porážku. Tentokrát to však zvládli na výbornú a sú vo štvrtom semifinále, pričom po troch rokoch môžu zopakovať finálovú účasť. Southgate by mal mať podobne ako Koeman k dispozícii to najlepšie čo na turnaji má.

Oranjes zdolali Anglicko na európskom šampionáte pri svojom víťaznom ťažení v roku 1988 a to v skupine, zatiaľ čo Albion uspel o osem rokov neskôr na domácom turnaji, na ktorom dokráčal do semifinále. Potom nasledovala séria prípravných duelov a v ostrej konfrontácii sa stretli až v roku 2019, kedy v semifinále Ligy národov vyhralo Holandsko 3:1 po predĺžení. Anglicko síce trápi oči futbalových priaznivcov, ale silou vôle na turnaji prechádza a miernym kurzovým favoritom je aj v semifinále proti Holandsku. Oranjes si však veria a aj keď súperov káder ma dvojnásobnú trhovú hodnotu, tak hráči z krajiny tulipánov môžu byť pre Albion veľkou komplikáciou. Môžu to síce byť taktické šachy, ale aj napriek tomu očakáva, že sa v riadnej hracej dobe strelecky presadia obe mužstvá.