1000

Kanada - Fínsko

18.05.2024 16:20

Obaja kandidáti na titul nečakane zakopli s Rakúskom, ale skupinová fáza je už v druhej polovici a začína sa hrať o pozície pred play-off.

Obhajcovia zlata z Kanady majú za sebou štvoricu stretnutí proti outsiderom, v ktorých neboli až tak dominantní ako sa čakalo a obrovským šokom bola historická strata 5-gólového vedenia po dvoch tretinách s Rakúskom (7:6p). Pomalší rozbeh je však pre nich typický a tie skutočné stretnutia pre nich len prichádzajú. Každým zápasom sa budú viac zohrávať a očakáva sa, že zlepšia aj svoju údernosť v presilových hrách. Doteraz využili len dve z trinástich, pričom v efektivite streľby sú tretí na turnaji. Produktivite tímu vládne 18-ročný Bedard, ktorý proti Nórsku (4:1) vyšiel prvýkrát naprázdno. Naopak, predpokladaná slabina sa potvrdila v bránkovisku. Očakávaná jednotka Binnington mal v dvoch dueloch úspešnosť 83% a šancu už dostali obaja jeho 23-roční kolegovia Hofer s Dawsom.

Aj na tomto šampionáte predvádza Fínsko svoj typický defenzívny hokej, ktorý však vo štvrtom vystúpení zaskočilo Rakúsko (2:3). Fíni neobvykle stratili dvojgólové vedenie a zároveň s klaksónom inkasovali „smrtiaci“ úder. Vôbec prvýkrát v histórii s ním prehrali. Zaujímavosťou je, že dovtedy dostali v prvých troch stretnutiach iba dva góly, z toho jeden bol výsledkom neúspešných nájazdov proti Česku. Stále však neinkasovali v oslabení, aj keď ich hrali iba päť. Šiesty gól zaznamenal najlepší strelec turnaja Oliver Kapanen. Znie to trochu neuveriteľne, ale „Suomi“ dali viac ako štyri góly iba v jednom z ostatných 23 zápasov a v 12 z ich 14 stretnutí, ich nepadlo viac ako päť.

Dve najúspešnejšie krajiny posledných rokov sa na posledných štyroch šampionátoch stretli 6-krát, z toho trikrát rovno vo finále, v ktorom dvakrát uspeli Fíni. Vzájomná bilancia z týchto duelov je vyrovnaná 3-3, polovica z nich nemala po 60 minútach víťaza a iba raz padlo viac ako päť gólov. Minulý rok narazili na seba už vo štvrťfinále a Kanada uspela najvyšším rozdielom v rámci tohto obdobia (4:1). Dvojitá šanca – výsledok 1.tretiny alebo zápasu 0-0